Info o projekte fary na Pereši

Od 1. Septembra 2013 uplynulo len niekoľko mesiacov, čo si spoločne zvykáme na novovytvorenú farnosť Najsvätejšej Trojice Košice-Pereš, ku ktorej patrí aj filiálka sv. Vavrinca v Lorinčíku. Pre niektorých je to menšia zmena, pre niektorých väčšia. Ako farár patrím určite do tej druhej skupiny, lebo sa ma život vo farnosti bytostne dotýka.

Začiatkom roka som predstavil v našej farnosti dva veľké projekty. Tým prvým je výmena strešnej krytiny, ako aj vonkajší náter kostola v Lorinčíku. Spolu s farskou radou  sme napísali projekt, v ktorom sme od Ministerstva kultúry žiadali necelých 70.000 eur. Predbežný termín schválenia, či neschválenia finančnej dotácie je Apríl 2014.

Druhým projektom je stavba farskej budovy na Pereši. Po viacerých stretnutiach a rozhovoroch sme nechali vypracovať projekt, ktorí sme predstavili v nedeľu, 16. februára 2014 po sv. omšiach v Lorinčíku a na Pereši.

Za kostolom na Pereši je pozemok, ktorý patrí farnosti, a na ktorom plánujeme postaviť faru. Od 17. februára 2014 hľadáme potenciálneho realizátora stavby fary. Kto by mal ako realizátor záujem o stavbu tohto projektu, nech nás osobne, alebo telefonicky kontaktuje. Výberové konanie prebehne koncom marca 2014.

Zároveň by sme chceli poprosiť vás – remeselníkov a firmy, ktorí viete akýmkoľvek spôsobom pomôcť pri stavbe fary, aby ste nám o vašej pomoci dali vedieť v nasledujúcich týždňoch.

Začiatkom apríla 2014, po zhrnutí všetkých informácií, by nasledovalo ďalšie veľké stretnutie farnosti, na ktorom vám predstavíme konkrétne finančné náklady na stavbu fary, a zároveň by to bol čas, kedy môžeme reálne zhodnotiť situáciu, či stavbu fary začneme, alebo ju posunieme, prípadne zamietneme.

Osobne vnímam farský priestor ako veľmi potrebný. Jednak je fara ubytovaním pre kňaza, ktorého máte po ruke J, no zároveň je miestom stretania sa veriacich, tak detí, mladých, ako aj dospelých. V hojnej miere napomáha pastoračnej činnosti a rozvíja život vo viere.

Za vaše postrehy, nápady a za vyjadrenie vašich názorov k projektu stavby fary vám budeme veľmi vďační.

Farská rada

Martin Novotný, farár