Víkendovka s prvoprijímajúcimi deťmi

Posledný januárový víkend sme s rodinami prvoprijímajúcich detí strávili v Škole v prírode v Kysaku. Tento rok sa z našej farnosti pripravuje 24 detí z 23 rodín. Vyskúšali sme aj kapacitu Školy v prírode v Kysaku, keďže nás spolu bolo 80 ľudí. Bola to už v poradí siedma víkendovka prvoprijímajúcich z našej farnosti. Víkendovka je povinná pre prvoprijímajúce dieťa a jedného rodiča, ale môžu prísť ostatní súrodenci a obaja rodičia.

Okrem detí a rodičov bol na víkendvoke aj náš bohoslovec František Bujňák, ktorý sa postaral o program pre deti a ja (Martin Novotný, farár) som sa mohol plne venovať rodičom na jednotlivých stretnutiach. Na odľahčenie sme začali hrou hala-bala, ktorá už neodmysliteľne patrí k poznávačkam. V uvoľnenej atmosfére následne rodičia vytvorili skupinky, kde sa venovali ďalším úlohám. Aby to nemali také náročné, mohli si vybrať červené či biele víno. Deti boli s Ferom a venovali sa témam sv. omše a nechýbalo kopec hier.

V sobotu doobeda mali rodičia pripravené jednotlivé témy pre deti, ktoré im prezentovali v malých skupinkách. Na odreagovanie vybehli na ihrisko a potom im obed lepšie chutil. Jedlo bolo po celý čas veľmi domácke, fajnove a bolo ho dosť. Viete si predstaviť toľko hladošov. Po dobrej obedňajšej prestávke sme pokračovali v programe – deti si pospievali a pokračovali v svojich témach a rodičia mali tiež stretnutia, ktorých úvod si pripravili šikovní rodičia.

V nedeľu doobeda sme sa všetci stretli na slávnostnej sv. omši v atmosfére ubytovacieho zariadenia. Deti nám spievali a k tomu pridali aj ukazovačky. Víkendvoku sme zakončili dobrých nedeľným obedom. Čas, ktorý sme spolu strávili nám opäť pomohol vzájomne sa bližšie spoznať a mnohí vyjadrili pozitívne postoje – citujem: perfektne bolo, nemusela som variť, deti sa pohrali a ešte som si aj pokecala s dospelými :)

Milé rodinky, prajem nám aj naďalej dobrú prípravu na slávnosť Prvého sv. prijímania, ktorá bude 17.5.2020 o 10:30 na Pereši. Martin Novotný, farár